Wudang Dan Jian

Wudang Kılıç Çalışmaları

13 prensip; duruş ve devinim çalışmaları  ve 26 adım WDS (wudang sword) form içerir.

Belli bir seviyeye gelmiş öğrencilerle yapılabilen bu çalışmada  güç, esneklik, hız ve denge önemli unsurlar olup çalışma pratiği için herkesin kendi kılıcına sahip olması gerekmektedir.

Wudang kılıcı , 2 tarafı keskin, ucunda püskülü ile en geleneksel tarzlardan biridir. Ucundaki püskül ağırlığı dengeler, doğru devinimlerle yuvarlak hatlar çizerek bize doğru harekete sevk eder, bizi eğitir.

“KILIÇ” kelimesi, “İnsan Aklını” nı temsil eder.

Tıpkı bir insan aklı gibi İki tarafı keskindir. İnsan aklını, yok etmek için de; iyileştirip yardım etmek için de kullanabilirsiniz. Wudang Kung Fu’ da kılıçla çalışma ; Aklı kullanmak/keskinleştirmek anlamına gelir. Dolunay ya da büyüyen ay’ın ışığı (ayın yarısından fazlasının aydınlandığı vakit) her zaman kılıç çalışması için en uygun zamanlardır.

Büyüyen ay “huzur dolu” niteliklerin doğuşunu temsil eder…

Küçülen ay “zararlı” niteliklerin azalışını temsil eder…

Kılıç aynı zamanda, temiz bir AKLI sembolize etmek için kullanılan net bir yoldur.

Kılıç, “bulanıklaşmış” ise (hareketi esnasında temiz hatları ve noktaları göstermeyen) dumanlı bir aklı sembolize eder.  Üstadların kılıç pratiğini için “Kılıca hükmetmek-ustası olmak için 10.000 gün!” vurgulamasını yapmalarının sebebi budur.

Kılıç, bir silah olarak sizi “Beş Ejderha” ya karşı savaşmanız için destekler. Savaş, beş ejderhanın üstesinden gelmek ve ehlileştirmekle ilgilidir. Savaş, onları “ÖLDÜRMEK” ile ilgili değildir. Çünkü ONLAR, SİZE hizmet edecek olandır. Bir kere bile olsa onlara kendinizi kanıtladığınızda, sizin üzerinizde bir etkileri kalmayacaktır.

Beş Ejderha’ nın Adları:

  1. Ego
  2. Doğal arzular/dürtüler
  3. Sosyal alışkanlıklar ve bağlılıklar.
  4. Geçicilik/gelir geçer olmak
  5. Geleneklerden gelen arzular ve ritüellere takılıp kalmak