WDP Istanbul
Wu Xing Nei Gong

Wu Xing Nei Gong

5 Hayvan

Beş Hayvan formu; Kaplumbağa, Turna, Yılan, Ejderha, Kaplan’dır. Bu formlar kung fu’nun içsel (nei-dan) çalışması ve temelidir.

Bedeni zarif, akıcı ve hafif hale getirmek gayretiyle çalışılır. Her bir formun bir element, bir duygu, bir yin ve bir yang organla bağlantısı vardır. Formlar aynı zamanda chi (yaşam enerjisi) meridyen sistem egzersizidir. Formların karşılıklı uygulanması ile dışsal (wai-dan) çalışmaya geçilir. Karşılıklı çalışma sayesinde bireysel çalışılan formlar anlam kazanır ve ilerleme sağlanır.

Kaplumbağa

Elementi:su

Yin / Yang organ: Böbrek / Mesane

Temsili: Korkunun karşısında bilgelik

Bu form ile omurganızı nazikçe burguya sokarak, böbreklerinize masaj yapmayı öğreneceksiniz. Ayrıca motor becerilerinizi uyumlayacak ve denge hissinizi geliştireceksiniz.

Yılan

Elementi: Metal

Yin / Yang organ: Akciğer / Kalın Bağırsak

Temsili: Bedensel ve ruhsal esneklikle birlikte sakinlik, anlayış ve gevşeme

Çeşitli kıvrılma teknikleri omurga ve kalçada hareketlendirmeyi sağladığı gibi, ciğerlerin ve kaburgaların açılmasına da izin verir. Hareketli ‘’Ma Bu’’ sayesinde bacaklardaki esnekliği ve gücü arttırır.

Turna

Elementi: Ateş

Yin / Yang organ: Kalp / İnce Bağırsak

Temsili: zarafeti ve hız, telaş, panik gibi duyguların dizginlenmesini temsil eder. Mitolojide Hermes ve Zümrüd-ü Anka kuşu ile ilişkilendirilmiştir.

Ejderha

Elementi: Ağaç

Yin / Yang organ: Karaciğer / Safra Kesesi

Temsili: yer ile gök arasındaki bağ gibi kişinin varoluşunun yaşamla olan bağını temsil eder.

Vücut; Çin Ejderhası’nın ruhunu yansıtırken, karaciğer çalışır, sağlık kazanır  ve beden esneklik kazanır.

Kaplan

Elementi: Toprak

Yin / Yang organ: Dalak, Pankreas / Mide

Temsili: dengelenme ve kaygı kontrolü.

Alternatif patlama enerjisi ile nazik ve sakin hareketler içeren Kaplan egzersizi tendon gücünü yükseltirken, yalnızca hareketi hızla değiştirmeyi değil aynı zamanda ruh halinizi ve zihin yapınızı da değiştirmeyi öğretir.